Zwierzęta bezpiecznie stąpające po betonowym ruszcie

 

W gospodarstwach wielkotowarowych bardzo ważne jest to, by zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki zoohigieniczne. Na takie warunki składa się nie tylko dbanie o czystość, bezpieczeństwo i jakość paszy dla zwierząt, ale także to jak wygląda budynek, w którym przebywa bydło.

Ruszta dla zwierząt umieszczane nad kanałem gnojowym

najlepsze ruszta betonowe dla bydłaSzczególnie istotne jest np. to, po czym stąpają zwierzęta. Wiadomo, że jeśli obora jest niewielka i znajduje się w niej kilka krów, to krowy utrzymywane są na słomie i na nią oddają odchody. Odchody wymieszane ze słomą są obornikiem, który później wykorzystuje się do nawożenia pól uprawnych. Jednak jeśli w gospodarstwie znajduje się kilkadziesiąt lub kilkaset zwierząt, to nie ma takiej możliwości, by zatrudnić aż tylu pracowników do regularnego sprzątania. Dlatego montuje się w takich oborach najlepsze ruszta betonowe dla bydła, po których zwierzęta mogą spokojnie stąpać. Pod rusztami znajduje się kanał gnojowy. Odchody zwierząt trafiają do tego kanału poprzez szpary znajdujące się w rusztach betonowych. Oczywiście wielkość, szerokość szpar musi być dopasowana do wieku zwierząt. Ważne jest też to, by sprawdzić, jaki ciężar jest w stanie wytrzymać dany panel rusztu betonowego. Ogólnie rzecz biorąc takie ruszta to solidny materiał, który bez problemu utrzymuje duże obciążenie kilkuset kilogramów. Konstrukcja rusztu betonowego powinna być przede wszystkim bezpieczna. Chodzi o to, by nie ruszta nie posiadały żadnych ostrych zakończeń.

Szerokość szczelin nie może być zbyt duża, by nie dochodziło do urazów, kiedy po rusztach stąpają mniejsze zwierzęta (cielęta posiadające mniejsze racice). Warto zapewnić zwierzętom gospodarskim taki komfort i zagwarantować im bezpieczne oraz wygodne poruszanie się po powierzchni całej obory, fermy krów mlecznych lub mięsnych.