Zbrojenie ze stali typu CrNiMo

Zakończyłem wczoraj pracę nad zbudowaniem garażu, dlatego chciałbym opowiedzieć Wam, jak przebiegała budowa, w jaki sposób wykonałem zbrojenie oraz jakich materiałów używałem, aby w efekcie finalnym powstał solidny budynek z automatycznie otwieranymi drzwiami oraz alarmem antywłamaniowym. 

Dlaczego do zbrojenia użyłem stali CrNiMo?

34CrNiMo6Kiedy już wykopałem odpowiedniej wielkości dół oraz zalewałem go betonem, zastanawiałem się, jakiego typu zbrojenie powinienem wybrać. Przede wszystkim chciałem, aby było solidne i wytrzymało każde obciążenie i dodatkowo utrzymywało całą konstrukcję nawet w przypadku silnych wiatrów. Pojechałem do składu materiałów budowlanych i tam dowiedziałem się, że w przypadku prętów zbrojeniowych ważna jest nie tylko grubość, która podawana jest jako symbol „fi”, ale również skład stali, z którego została ona zrobiona wraz z domieszkami hartującymi. Sprzedawca (swoją drogą bardzo konkretny i rzeczowy człowiek) powiedział, że w dzisiejszych czasach najlepsza stal zbrojeniowa to ta, o symbolu 34CrNiMo6, ponieważ składa się z 34 jednostek chromu, niklu oraz ośmiokrotnej wartości molibdenu, co znacznie zwiększa jego wytrzymałość oraz poprawia strukturę betonu (podczas zalewania wydzielają się związki niklu, które łączą się z masą betonową). Początkowo myślałem, że to trochę przesada, aby kupować tak wymyślne zbrojenie, ale później przypomniałem sobie, jak mój przyjaciel, który pracuje na budowach największych budynków świata mówił, że najważniejsze jest właśnie zbrojenie.

Zdecydowałem się na zakup tych prętów stalowych, które polecał mi sprzedawca i – powiem wam szczerze – jest duża różnica pomiędzy tymi, które kiedyś kupiłem przy okazji budowy wiaty. Te są nie tylko silniejsze, ale również nie wyginają się pod wpływem ciężaru betonu. Serdeczne polecam każdemu.