Zawód artysty i iluzjonisty

Iluzjonista jest w pewnym sensie takim samym artystą jak każdy inny. Poniekąd aktorem bo na scenie zachowuje magiczne konwenanse, trochę komikiem stale zabawiającym publikę, na pewno rzemieślnikiem, który spędził wiele długich godzin na trenowaniu umiejętności i zdobywanie wiedzy tajemnej. Jak w każdym innym zawodzie, bycie iluzjonistą to wiele lat ćwiczeń i ciężkiej pracy.

Profesjonalny iluzjonista ma profesjonalne umiejętności

profesjonalny iluzjonista - pokazyProfesjonalni iluzjoniści nazywają sztukę magii, prawdziwą sztuką. Co prawda sztuczka sztuczce nierówna, różne triki mają inne stopnie trudności. W świecie iluzji samoistnie utworzyło się wiele odrębnych gatunków, a może i nurtów w jakich poruszają się magicy. Nową falę zapoczątkował i wzmocnił wzrost zasięgu globalnej wioski. Internet dał możliwość rozwoju młodych, pełnych pasji iluzjonistów. Zaczęto łączyć iluzję z innymi kulturami. Brytyjski magik znany pod pseudonimem Dynamo, jako pierwszy połączył swoje występy z kulturą hip-hopu Wraz z tempem popularności iluzjonistów, wzrosła też ilość trików uchodzących za niebezpieczne. Osoby podejmujące się sztuczek na wysokościach, pod wodą czy w innych ekstremalnych warunkach, muszą być dobrze przygotowani psychicznie i fizycznie. Najbardziej profesjonalni iluzjoniści opanowali do perfekcji wiele różnych i często zupełnie nawet niezbliżonych do siebie umiejętności. To jednak tylko połowa sukcesu. Profesjonalny iluzjonista to doskonały psycholog i znawca umysłów. Ludzki mózg to narzędzie do koordynowania pracy całego żywego organizmu. Bodźce napływające do nas z zewnątrz interpretujemy za pomocą zmysłów zsynchronizowanych w aparaturze znajdującej się wewnątrz głowy. Nic dziwnego, że czasami dochodzi do spięć i pomyłek. Iluzjonista musi doskonale wykorzystywać ślepe zaułki w ludzkich umysłach, błędy poznawcze, skłonność do poddawania się iluzją optycznym i nadpisywania rzeczywistości. Amator przygotowuje występy aby pokazać czego się nauczył, profesjonalny iluzjonista – pokazy prawdziwego czarodzieja.

Trzeba mieć nadzieje, że w każdym człowieku pozostał pierwiastek z dziecka i zawód iluzjonisty nigdy nie odejdzie. Nawet jeżeli jedynie z sentymentu to zachwycamy się złudzeniami. Tak jak przyjemność czerpana z słuchania muzyki lub śmiech wzbudzony monologiem komika, radość sprawia nam przypatrywaniu się sztuczkom magicznym.