Wypór kontra ciężar

A więc to czy coś spada czy się unosi to wynik działania pomiędzy dwoma głównymi siłami, którymi jest siła grawitacji i która ma wpływ na to jak działają wagi samochodowe oraz druga siła odciążająca czyli siła wyporu. Tej drugiej siły nie było by gdyby nie ciecze i gazy takie jak woda i atmosfera, które występują na naszej planecie.

Gdybyśmy byli na księżycu to wówczas efekty były by trochę inne. Mianowicie z powodu braku wody i atmosfery nie możliwe jest działanie statków pływających, latanie ptaków. Wszystko spadało by z identycznymi prędkościami i przyspieszeniami, gdyby zrzucać różne przedmioty z tej samej wysokości. A wagi platformowe trzeba by było celowo regulować aby uwzględniały tym razem, że nie ma odciskania ze strony siły wyporu atmosfery.
A więc i my ludzie jesteśmy zanurzeni w powietrzu jak ryby w wodzie. Jednak my nie pływamy tzn nie latamy w tej naszej atmosferze. Co ewidentnie świadczy o tym, że nasz ciężar jest większy od siły wyporu, która lekko unosi nas do góry.
Natomiast na ziemi na skutek działania atmosfery widzimy jak coś potrafi szybko spadać w atmosferze i bardzo powoli jak np. latawce, piórka i inne przedmioty, które możemy uznać jako lekkie. To, że są lekkie to sprawia, że trudniej im pokonać opór cząsteczek powietrza stojących na drodze. Tak jak mały samochodzik nie pokona tak łatwo przeszkód na drodze jak rozpędzona ciężarówka. Mały samochodzik przeszkody potrafią nawet zatrzymać. Co świadczy o tym, że wypór powietrza jest równoznaczny z siłą grawitacji. Dla ryb jest znacznie łatwiejsze unoszenie się w wodzie, która jest cięższa prawie tysiąc razy od powietrza. Ryby podobnie jak my zbudowane są w większości z wody. Co sprawia, że ryba w wodzie zachowuje się niemal jak woda w wodzie. Nie opada z tego powodu na dno.

Natomiast człowiek jest znacznie bardziej zbity niż otaczająca go atmosfera, więc przeważa jego ciężar w kierunku środka ziemi nad wyporem powietrza. To też tłumaczy czemu balonik może tak łatwo się unosić. Większość jego objętości i masy stanowi powietrze znajdujące się w środku, więc to jak ciężar powietrza zanurzonego w powietrzu. To tak samo jak by nie mogły pracować normalnie wagi samochodowe z powodu tego, że są zanurzone w ciekłym metalu.

Dodaj komentarz