Wykorzystywanie kotwy chemicznej w budownictwie

W budownictwie do wykonywania mocowań wykorzystuje się nie tylko kotwy mechaniczne, ale także kotwy chemiczne. Jak się przeprowadza ich montaż? Odbywa się to w kilku krokach. Po pierwsze, należy wywiercić otwór o konkretnej średnicy oraz głębokości, a otwór ten zostanie następnie przeczyszczony.

Parametry i zastosowanie kotwy chemicznej

kotwa chemiczna do betonuDo tego celu należy wykorzystać miękki wycior, w ten sposób pozbędziemy się opiłków.W otworze teraz powinna znaleźć się tuleja siatkowa, ułożona w odpowiedni sposób – z zatyczką na dole otworu. Do środka wprowadzamy żywicę, stosując do tego specjalny pistolet. Po całkowitym wypełnieniu tulei, musimy zatknąć zatyczkę, zamontować pręt i odczekać określony przez producenta czas wiązania. Oczywiście czas ten zależy od poszczególnych produktów. Jaka kotwa chemiczna do betonu jest godna uwagi, ponieważ ma bardzo dobre parametry techniczne? Producenci oferują wiele ciekawych propozycji, dużą popularnością cieszy się na przykład żywica poliestrowa. Doskonale sprawdza się w budownictwie, ponieważ charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Równocześnie jest ona wyjątkowo wytrzymała i zapewnia bardzo dobrą twardość, gdy jest odpowiednio zmieszana z utwardzaczem. Kotwa chemiczna jest prosta w zastosowaniu i nie ma intensywnego zapachu, właściwie ciężko go wyczuć. Cechuje się też niepalnością, dlatego jest bezpieczna w użytkowaniu.

Taka kotwa może być stosowana nie tylko do betonu, ale także do innych materiałów, wśród których wymienić można cegłę pełną lub kratówkę, pustaki wapienno-piaskowe czy ceramiczne. Słowem podsumowania, kotwy chemiczne to doskonała alternatywa wobec kotew mechanicznych. Posiada szereg zalet, dlatego jest naprawdę doceniana w budownictwie, w montażu ogrodzeń, balustrad, bram.