Współczesne parapety z kamienia a zabytki

Polska jest oczywiście tylko jednym z wielu krajów srogo doświadczonych przez Drugą Wojnę Światową, ale trzeba pamiętać, że w naszym kraju te zniszczenia były szczególnie dotkliwe. Straty w ludności i infrastrukturze cywilnej i administracyjnej same w sobie były ogromne, jednak zniszczenia wojenne nie ominęły niestety nawet zabytków.

Domek szeregowy w Poznaniu i parapety z kamienia

parapety z kamieniaNa skutek nieszczęśliwego rozwoju wypadków Powstania Warszawskiego, Polska dostała się do komunistycznej strefy wpływów, zatem kwestia ich renowacji nie była dla kolejnych rządów sprawą aż tak kluczową. Oczywiście odnowiono te dotknięte bezpośrednio przez konflikt zbrojny, ale też z biegiem lat przybyło obiektów po prostu wymagających renowacji. Jedną z ostatnich wielkich inwestycji uwieńczonych z sukcesem jest pałac w Rogalinie, a stopniową renowację przechodzi też Zamek Cesarski w samym Poznaniu. Bardzo ważna jest w tym procesie rola współczesnego kamieniarstwa, ponieważ nie jest to już zlecenie typu: wykonać cztery parapety z kamienia Poznań do domku szeregowego. Uczestniczenie jako podwykonawca w pracach renowacyjnych zabytkowej budowli to coś zdecydowanie większego i bardziej prestiżowego niż parapety. Bardzo często częścią takich zleceń są na przykład zabytkowe kominki wymagające precyzyjnego odtworzenia, albo ponownego wykonania według wzorców.

Z tego powodu, przy tego typu inwestycjach prestiżowych dla Polaków, nie mogą pracować pierwsze lepsze firmy, a wykwalifikowani i doświadczeni rzemieślnicy, którzy już zdążyli wyrobić sobie renomę i podołają postawionym przed nimi zadaniom.