Trudności w wymianie starego parkietu

Wymiana podłóg w mieszkaniu to duże przedsięwzięcie, zwłaszcza, jeśli do tej pory w mieszkaniu wykorzystywane były wieloletnie parkiety, montowane przy użyciu czarnej, smolistej substancji jaką jest lepik asfaltowy, często utożsamiany z drugą, podobną substancją – subitem. Jak można sobie poradzić z niebezpieczną substancją w naszym mieszkaniu?

Usuwanie lepiku z podłóg

usuwanie lepiku z podłogiPrzede wszystkim należy wiedzieć, że zarówno lepik asfaltowy, jak i subit to groźne, rakotwórcze substancje, które należy w miarę możliwości eliminować ze swojego otoczenia. W drugiej połowie XX wieku niemal zawsze były wykorzystywane do montowania parkietów podłogowych. Aby móc wymienić podłogę, należy zerwać niepotrzebny już parkiet i usunąć zalegającą pod nim substancję. I właśnie czynność jaką jest usuwanie lepiku z podłogi nie należy do najprostszych i będzie do tego niezbędna fachowa ekipa. Sposoby z jakich korzysta, to przede wszystkim fizyczne usunięcie warstwy lepiku przy pomocy młota pneumatycznego bądź specjalnej szlifierki z tarczą dostosowaną do usuwania lepiku i subitu. Ręczne ścieranie przy pomocy papieru ściernego nie sprawdza się, ponieważ substancja ta staje się lepka pod wpływem tarcia i rozgrzania. Ważne jest, aby lepik został usunięty ze szczególną dokładnością, co ma oczywisty związek z toksycznością tej substancji. 

Korzystanie z usług profesjonalnych ekip remontowych pozwoli bezpiecznie i dokładnie wykonać czynności, z którymi nie poradzimy sobie sami. Usuwanie lepiku z podłogi to działanie przeznaczone tylko dla fachowców, ponieważ niedokładne jego wykonanie z czasem może stać się zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Jeśli więc zobaczysz czarną substancją wydostającą się spod podłogi, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, bo nawet jeśli nie planowałeś wymieniać podłogi, może się okazać, że nie będziesz miał innego wyjścia.