Stare miasto Miśnia

Meissen to miasto, którego nazwa polska brzmi Miśnia. Została ona założona na początku X wieku z inicjatywy króla Henryka I jako punkt oparcia na nowo podbitym terytorium słowiańskim.

Miśnia ma tylko 1000 lat

porcelanowe szachyTo właśnie tam w epoce odrodzenia powstała pierwsza i największa w Europie manufaktura porcelany. Fabryka ta zachowała się do dzisiejszych czasów i działa jako muzeum przypominające o dawnej świetności i renomie tego miejsca oraz jego rzemieślników. Oprócz tego warsztatu w Miśnia znajduje się obecnie wiele zabytków. Jednym z nich jest zamek Albrechtsburg, którego widok majestatycznych murów rozciąga się nad całym miastem. Budowla usytuowana została na najwyższych partiach skały, u podnóża której założono Miśnię. Pomimo upływu czasu twierdza została nienaruszona jej zębem i nadal w pełnej krasie cieszy oko zwiedzających. Kolejnym z reliktów przeszłości jest Stare Miasto. Jak nakazuje tradycja usytuowane w centralnej części Meissen. To tam w okresie rozkwitu grodu miały miejsce najważniejsze wydarzenia z życia metropolii. Na pograniczu epok średniowiecza i oświecenia pochowano w katedrze św. Jana i św. Donata ciało Barbary Jagiellonki, córki polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka. Świątynia ta została wzniesiona wraz z powstaniem miasta pod koniec X wieku. Obecnie miasto przynależy do landu Saksonii, w południowo wschodniej części Niemiec. Kontynuując wątek muzyczny, po pierwszej wojnie światowej stworzono pionierskie zakłady produkcji fortepianów przez firmę Ferd Thurmer.

W dzisiejszych czasach budynek ten pełni funkcje muzealną. Miasto to jest idealnym miejscem na weekendowy wyjazd. Można tutaj zaczerpnąć kawał dobrej historii, a położenie miasta dookoła skały jest bogate w piękne krajobrazy. Warto odwiedzić Miśnię  ze względu nie tylko na kulturę, ale również na widoki