Sól drogowa – zastosowania

Znane nam substancje chemiczne służą do różnych celów. Mogą być one czyszczące, rozpuszczające, zagęszczające, słodzące, w zasadzie dowolne. Zawsze się znajdzie substancja potrafiące na coś wpłynąć.

Sól drogowa do posypywania ulic

sól drogowaMają one mniej lub bardziej znane zastosowania, o niektórych z nich na pewno nie słyszeliśmy nawet na lekcjach chemii. Zastanówmy się zatem jakie nietypowe zastosowania może mieć glikol propylenowy. Jest to często używana substancja, którą zapewnia większość z nas zna ze składów kosmetyków. Znajduje on zastosowanie również w przemyślne spożywczym i medycznym, tak samo jak chlorek wapnia, używany w lekarstwach. Jednak to nie wyczerpuje jego zastosowań. Niewiele osób pewnie wie, ze może być on stosowany jak chłodziwo, czyli płyn chłodzący. Kojarzy się nam to przede wszystkim z płynami chłodniczymi, gdzie podstawą jest inny glikol czyli glikol etylenowy. Dzięki niemu taki płyn jest zawsze płynny, nawet przy bardzo niskich temperaturach, inaczej nie mógłby on działać. Bardziej rozrywkową właściwością jest stosowanie glikolu go kulek do paintball. Dzięki niemu farba w środku może zostać zagęszczona, więc nie jest ona płynna tak jak woda, tylko raczej ma konsystencję żelu pod prysznic. Taki glikol ma równie szerokie zastosowanie co węglan sodu, potrzebny do wyrobów szklanych, papierniczych, garbarniach, czy kosmetycznych. Również w kosmetyce się sprawdzi glikol propylenowy, a raczej z tatuowaniu. Posiadają go tusze dzięki czemu widoczne są tatuaże pod wpływem światła ultrafioletowego. Jak widać taki jeden glikol może mieć wiele zastosowań. To nie sól drogowa, że tylko tam się nada.

Takie nietypowe zastosowania ma wiele chemicznych substancji o czym warto wiedzieć i pamiętać, kiedy ma się do czynienia z różnymi substancjami.