Skuteczne nawożenie truskawek

 

Klimat w jakim żyjemy sprzyja uprawianiu najróżniejszych warzyw i owoców. Jednym z nich są truskawki które mają bardzo małe potrzeby związane z nawożeniem lub też ilością materiałów odżywczych dostępnych w glebie. Jednak żeby osiągać jak najlepsze rezultaty w postaci zbieranych plonów warto pomyśleć nad zastosowaniem różnych ekologicznych nawozów.

Wspomaganie wzrostu truskawek

wapnowanie truskawekW naszym kraju przeważają gleby o kwaśnym odczynie. Nie jest to zbyt dobra wiadomość dla osób, które chcą uprawiać truskawki na dużą skalę. Chodzi powiem o to że w takich przypadkach konieczne jest odkwaszanie gleby. Jednym ze sprawdzonych i bardzo starych sposobów jest stosowanie wapna węglanowego lub tlenkowego. Pierwszy z nich stosuje się z reguły na gleby określane jako lekkie. Jak więc można łatwo się domyślić wapno tlenkowe stosuje się na gleby cięższe. Wapnowanie truskawek to zabieg, który przeprowadza bardzo duża liczba plantatorów. Niemniej jednak należy mieć na uwadze fakt że truskawka jest rośliną bardzo wrażliwą na świeże wapnowanie. W związku z tym Zabieg ten należy przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem sadzenia truskawek na polu. Oprócz wapnowania warto również zastanowić się nad dostarczeniem do gleby najpotrzebniejszych składników mineralnych. Znaleźć je możemy oczywiście w nawozach organicznych takich jak przykładowo obornik czy kompost. Wiele osób uprawiających truskawki dodatkowo stosuje wiosną nawożenie potasowe.

Kwaśność gleby w naszym kraju średnio obecnie wynosi powyżej 7. Tak duże pH nie jest zbyt korzystne dla truskawek, które najlepiej czują się na glebie, której pH wynosi od 5,5 do 6,5. Wielu specjalistów od truskawek poleca plantatorom stosowanie wapna magnezowego zwanego również dolomitowym. Ten typ wapna do nawożenia uchodzi obecnie za uniwersalny i jednocześnie najbardziej skuteczny.