Procedury po wypadku w Niemczech

Już w całej Europie słynne są niemieckie autostrady, które uchodzą za jedne z najbardziej nowoczesnych i zarazem najbezpieczniejszych na całym kontynencie. Niestety wypadki samochodowe częściej powstają z powodu błędu człowieka niż z powodu złego stanu dróg więc nawet na najlepszych drogach może dojść do kolizji z naszym udziałem. Warto wiedzieć jak się w takiej sytuacji zachować.

Wypadki na niemieckiej autostradzie

wypadek w niemczech na autostradzieW przypadku kolizji samochodowej za granicą najważniejszą kwestią związaną z rozpoczęciem procedury powypadkowej jest ocena kto jest głównym winowajcą całego zajścia. Jednak bez względu na to w jakim kraju doszło do wypadku zawsze musimy spisać dane kierowców oraz wszystkie niezbędne informacje związane z pojazdami jakie w tym wypadku uczestniczyły. Musimy więc zadbać o to by uzyskać dane takie jak numer rejestracyjny, dane kierującego oraz właściciela pojazdu (niekoniecznie musi to być przecież ta sama osoba) oraz numer polisy. Jeśli wypadek w Niemczech na autostradzie zdarzył się z naszym udziałem to dodatkowo musimy zadbać o transport uszkodzonego pojazdu poza teren autostrady. W tym celu musimy wezwać pomoc drogową. Jeśli nie wykupiliśmy specjalnego ubezpieczenia to niestety ale będziemy musieli za usługę zapłacić z własnej kieszeni. Warto więc o wykupieniu takiej polisy pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Jedną z najbardziej istotnych kwestii jest spisanie odpowiedniego oświadczenia o kolizji.

Wzór niezbędnego oświadczenia znajdzie na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dobrą praktyką jest spisanie takiego oświadczenia w języku angielskim. Pamiętajmy koniecznie o tym żeby nie podpisywać żadnego dokumentu, którego treść nie jest dla nas w pełni zrozumiała. Wiele niemieckich słów może być trudnych do zrozumienia dla Polaków więc w takiej sytuacji korzystajmy z pomocy tłumacza.