Poznajemy obróbkę i frezowanie cnc

Jako, że jestem nauczycielem przedmiotów ścisłych w technikum metalurgicznym postanowiłem wziąć swoich uczniów na wycieczkę. Pojechaliśmy do zakładu, w którym świadczone są usługi przy obróbce cnc. Jako, że jesteśmy ze Śląska, to w naszym regionie jest bardzo dużo takich zakładów.

Frezowanie cnc na Śląsku to obróbka metalu

frezowanie cncWybraliśmy ten, który był niedaleko naszego technikum. Pracownicy zakładu tłumaczyli uniom na czym polega obróbka cnc i co wchodzi w jej skład. Moi podopieczni dowiedzieli się, że jednym ze sposobów obróbki jest frezowanie cnc śląsk. Wykorzystywane jest ono przy skrawaniu materiału, który ma powierzchnię płaską lub rowkowaną. Przy frezowaniu cnc na śląsku najczęstszym materiałem jaki jest obrabiany to metal. Urządzenie, którego używa się przy frezowaniu cnc to frezarka. Kolejnym sposobem obróbki cnc jest toczenie. Toczenie cnc podobnie jak frezowanie również wykorzystuje się do skrawania materiału. Jednak przy toczeniu cnc stosuje się materiał, którego kształt jest owalny, stożkowy lub kulisty. Przy toczeniu cnc również używa się materiału takiego jak metal lub materiał metalopodobny. Urządzeniem, które jest używane przy toczeniu cnc to tokarka. Oba urządzenia, tokarka i frezarka, przy obróbce cnc są sterowane mikrokomputerami. Przy frezowaniu można wyróżnić na przykład frezowanie pionowe, poziome. Tokarki jakie można wyróżnić to wielonożowe, tarczowe lub karuzelowe.

Po tej wycieczce moi wychowankowie byli bardzo zadowoleni. Stwierdzili, że bardzo wiele się nauczyli. A dzięki temu, że pracownicy zakładu byli profesjonalistami, to wytłumaczyli im wszystko doskonale.