Poród i menopauza jako czynniki wywołujące nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to bardzo duży problem, który często wyklucza z życia społecznego. Poza tym jest to problem wstydliwy, dlatego wiele osób zdecydowanie za późno pojawia się u specjalisty. Należy reagować jak najszybciej, bo im wcześniej podejmie się decyzję o leczeniu, tym mniej inwazyjne metody zostaną zastosowane.

Nietrzymanie moczu, czyli problem kobiet rosnący z wiekiem

problematyczne nietrzymanie moczu w bydgoszczyOkazuje się, że nietrzymanie moczu znacznie częściej dotyczy kobiet. Jest to uwarunkowane w dużej mierze budową anatomiczną żeńskiego układu rozrodczego i moczowego. Cewka u kobiet jest znacznie krótsza niż u mężczyzn. Jedna na pięć kobiet ma problem z nietrzymaniem moczu. Co więcej, problem ten jest skorelowany bezpośrednio z wiekiem. Aż połowa kobiet powyżej 80 roku życia cierpi na nietrzymanie moczu. U mężczyzn również zdarza się nietrzymanie moczu, ale znacznie rzadziej. 1/3 mężczyzn powyżej 80 roku życia ma ten problem. Takie problematyczne nietrzymanie moczu w bydgoszczy może być leczone za pomocą różnych metod. Jest wiele czynników, które przyczyniają się do powstania tego schorzenia. Kobiety są narażone na nietrzymanie moczu zwłaszcza po porodach (im więcej porodów tym większe ryzyko pojawienia się schorzenia). Poza tym kobiety przechodzą menopauzę, która wiąże się z licznymi zmianami hormonalnymi. Zmiany są tak duże, że dochodzi nawet do zmian w fizjologii i budowie anatomicznej układu moczowo-płciowego.

To jednak wcale nie oznacza, że nietrzymanie moczu dotyczy tylko kobiet starszych. Pojawia się również u kobiet przed menopauzą. Nie należy lekceważyć tego schorzenia, bo w zaawansowanych przypadkach choroby może pomóc tylko leczenie chirurgiczne. Kliniki medyczne zajmujące się leczeniem nietrzymania moczu mają do wyboru wiele metod. To lekarz decyduje o tym, jaka metoda będzie najlepsza dla danego przypadku.