Na co zwrócić uwagę kupując zawór?

Decydując się na wymianę grzejników musimy również kupić pasujące do nich zawory. Kupno idealnego zaworu jest zadaniem stosunkowo trudnym. Obecnie na rynku ogromny wybór różnego rodzaju zaworów. Jak jednak wybrać ten najlepszy i na co zwrócić uwagę udając się do sklepu z tego typu produktami?

Jaki zwór do grzejnika wybrać?

zawory do grzejnikówPierwszym wyznacznikiem którym powinniśmy się kierować podczas zakupu zaworu jest to w jaki sposób został podłączony sam grzejnik. Obecnie na rynku występują zawory do grzejników zasilanych bocznie lub od dołu. Kolejnym ważnym krokiem jest sprawdzenie jaki rozmiar posiada gwint wybranego przez nas zaworu. Zasada jest taka, że mu on odpowiadać rozmiarowi gwintu głowicy oraz to w jaki sposób zawór jest z nią łączony może to być sposób zakręcany gwintowo lub połączenie zatrzaskowe. Należy również wspomnieć, że w sklepach dostępne są zawory dopasowane specjalnie do konkretnego grzejnika. Dopasowywany jest specjalny materiał z którego są wykonane oraz ich możliwości przepływowe. Działa to tak, że jeśli grzejnik jest małych rozmiarów jego możliwości przepływowe są małe natomiast jeśli grzejnik jest większy produkowane są zawory z większym przepływem. Występują zawory regulacyjne, termostatyczne oraz odcinające. Najpowszechniej montowanymi obecnie zaworami są zawory termostatyczne. Ich głowica posiada termostat który automatycznie dostosowuje temperaturę do panujących warunków. Dzięki temu możliwe jest utrzymani stałej temperatury w pomieszczeniu. Montowane są niemal, że we wszystkich grzejnikach.

Reasumując wybierając jakiś zawór należy kierować się tym jaki chcemy posiadać grzejnik, ponieważ zawór musi być idealnie dopasowany do grzejnika. Zawory występują w bardzo wielu wersjach kolorystycznych oraz w różnych kształtach. Każdy znajdzie zawór idealnie pasujący do aktualnego wystroju pomieszczenia.