Modernizacja instalacji po wyburzaniu ścian

Wyburzanie ścian działowych oraz nośnych może być powodem kłopotów związanych z poprowadzonymi w nich instalacjami elektrycznymi, grzewczymi, gazowymi lub wentylacyjnymi. Warto wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę podczas prac wyburzeniowych, aby mądrze i bezpiecznie je przeprowadzić.

usługi remontoweNajczęściej pojawiającym się problemem podczas tego typu prac jest modernizacja instalacji elektrycznej znajdującej się pod tynkiem. Przed rozpoczęciem prac należy upewnić się, czy odłączyliśmy zasilanie. Firma remontowa przeprowadzając remonty w starszych domach nie może mieć pewności, że w ścianach nie znajduje się zasilanie do innych obwodów czy kondygnacji. Trzeba też znaleźć miejsca na nowe puszki i gniazdka, a łącząc kuchnię z pokojem może okazać się, że warto rozbudować instalację, aby mogła obsłużyć dużą liczbę kuchennych urządzeń elektrycznych i punktów oświetleniowych. W budynkach wielorodzinnych problemy stanowić mogą przebudowy pionów wentylacyjnych. Bez fachowego projektu i zgody administracji nie można go naruszać, bo obsługuje również inne mieszkania oraz podlegają one również ograniczeniom ze względu na oddzielenia akustyczne i przeciwpożarowe między nimi. Problem jest ten dużo łatwiejszy do rozwiązania w domach jednorodzinnych zwłaszcza na parterze, gdzie instalacje wentylacyjne można przenieść po prostu na inną ścianę. Przewody wodne w ogóle nie stanowią problemu w czasie prac remontowo- budowlanych, ponieważ współcześnie prowadzi się je w warstwach posadzki i w czasie remontu można je po prostu wymienić, układając w nowych miejscach.

Usługi remontowe stają się trudniejsze jeżeli w ścianach poprowadzone są przewody kanalizacyjne, bo ich działanie opiera się tylko i wyłącznie na zasadzie grawitacji, dlatego najważniejsze jest uzyskanie jak najkrótszej i najprostszej drogi spływu nieczystości.