Kurtyna wodna – ochłoda w upalne dni

Postępujące zmiany klimatyczne przestały być jedynie teoretycznymi naukowymi dywagacjami. To, że klimat się zmienia a wraz z nim panująca pogoda możemy w Polsce zauważyć chociażby tego lata. Susze i fale gorąca zalewają nasz kraj, dlatego szukamy różnych sposobów na ochłodzenie się w upały zarówno w domu jak i na mieście. 

Woda – najlepszy sposób na upał

mgiełka wodnaPodczas okresu utrzymującej się wysokiej temperatury każdy z nas powinien pamiętać o odpowiednich zachowaniach pozwalających uniknąć negatywnych skutków przegrzania. Jeżeli upał utrzymuje się, zaleca się pozostanie w domu lub w cieniu. Zasada ta dotyczy zwłaszcza dzieci, osób chorych i starszych. W taką pogodę wszyscy bez wyjątku muszą uzupełniać płyny. Najzdrowsza i najlepiej nawadniająca jest woda, której należy spożyć ok. 1,5-2 litrów dziennie. Dla tych, którzy nie są przyzwyczajeni do picia czystej wody, radzę dodać kilka listków mięty lub sok z cytryna aby była smaczniejsza. Najlepiej i najefektywniej nawadniamy się pijąc systematycznie przez cały dzień małymi łykami. Jeżeli musisz wyjść z domu do pracy, albo po prostu odczuwasz dużą potrzebę spaceru na świeżym powietrzu, to nie musisz się martwić, ponieważ coraz więcej miast instaluje kurtyny wodne. Mgiełka wodna dla przechodniów w czasie upału jest idealnym sposobem na delikatne schłodzenie nagrzanego ciała. Dzieci uwielbiają bawić się przy niej, dzięki czemu są bezpieczniejsze podczas fal gorąca. Kurtyny wodne instalowane w wielu częściach miasta przyciągają spacerowiczów i umilają życie podczas upałów.

Woda jest bardzo cennym surowcem, dlatego nie powinniśmy go marnować. Mgłę wodną możemy również zainstalować w przydomowym ogródku i korzystać z niej podczas upałów. Należy to jednak robić z głową i nie pozostawiać jej zbyt długo włączonej, gdy  z niej nie korzystamy. Użytkowanie kurtyny wodnej pomaga nawodnić trawnik, więc wtedy gdy z niej korzystamy, możemy odpuścić podlewanie trawnika.