Jak chronić fotowoltaikę przed pożarem?

Jakiś czas temu zdecydowaliśmy się z mężem założyć instalację fotowoltaiczną na dachu naszego mieszkania. Od kilku tygodni cieszyliśmy się prądem wygenerowanym przez słońce. Na wszelki wypadek zdecydowaliśmy się jednak sprawdzić, czy nasze panele fotowoltaiczne są odpowiednio zabezpieczone przed pożarem. Dowiedziałam się bowiem, że jest to bardzo istotne przy takiej instalacji.

Czy nasza instalacja fotowoltaiczna ma zabezpieczenie ppoż?

ochrona ppoż fotowolatikaChcąc sprawdzić, czy nasza instalacja fotowoltaiczna jest w odpowiedni sposób zabezpieczona przeciw pożarowo postanowiliśmy poszukać na internecie informacji na temat tego, jak chronić panele słoneczne przed pożarem. Wpisaliśmy w wyszukiwarkę frazę: ochrona ppoż fotowolatika, i zaczęliśmy przeglądać wyniki. Szybko udało nam się znaleźć publikację, która wyjaśniała nam to zagadnienie. Dowiedzieliśmy się z niej, że przede wszystkim szybkozłącza i inne elementy przeznaczone do montażu powinny być tego samego typu i producenta. W ochronie ppoż fotowoltaiki niezbędne jest również posadowanie instalacji fotowoltaicznej. Chroni to zarówno budynek w razie pożaru instalacji, jak i panele fotowoltaiczne w sytuacji gdy płonie wnętrze budynku. Jednakże najlepszym sposobem na ochronę ppoż instalacji fotowoltaicznej jest korzystanie z kamery termowizyjnej, która pokazuje gdzie dochodzi do przegrzania i może wyniknąć w związku z tym pożar.

Zdecydowaliśmy się więc zakupić taką kamerę aby chronić w sposób ppoż naszą instalację fotowoltaiczną. Jest to bowiem najlepszy sposób, który pomaga zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną w sposób ppoż już po jej montażu i w trakcie użytkowywania. Jak się już wkrótce okazało to był bardzo dobry sposób na to, aby wykryć wady niepoprawnego montażu paneli słonecznych i naprawić sprawę przed ewentualnym pożarem.