Geolog i jego badanie przed kopaniem fundamentu

Fundament to dla domu najważniejszy element. Przed jego powstaniem należy dokładnie zbadać teren oraz ustalić, czy nadaje się on do budowy. Aby przebadać teren nie potrzebujesz tylko geodety, warto jest zdecydować się na usługi geologa. On najbardziej zna się na warstwach ziemi i będzie w stanie doradzić Ci, czy w danym miejscu warto jest rozpoczynać budowę domu.

Pomoc geologa w tworzeniu fundamentów

badania geologiczneDobry geolog szybko określi, czy w fundament w danym miejscu będzie odpowiednio dobry. Przed rozpoczęciem prac trzeba wykonać badania geologiczne. Fachowiec musi sprawdzić kilka czynników. Niesamowicie ważny jest poziom wód podziemnych. Jeśli jest on na tyle wysoko, że dosięgnie do fundamentu, trzeba będzie go przesunąć lub zainwestować w podwójną ochronę przed osuwaniem się betonu. Badania geologiczne muszą potwierdzić, czy postawiony w danym miejscu dom będzie trwały. Jeśli nie będzie, nie warto jest zaczynać budowy, lepiej poszukać innego miejsca. Geolodzy określą także stopień trudności prac. Gleba jest różna, także pod względem twardości. Inaczej kopie się fundament w lessie, a inaczej w glinie. Tego typu informacje będą przydatne podczas ustalania stawki, za którą pracować będzie ekipa budowlana. Koszt badań geologicznych nie wyniesie Cię więcej, niż trzysta złotych za hektar działki budowlanej. Zazwyczaj działki są dużo mniejsze.

Praca geologa jest niesamowicie ważna, ponieważ może on określić, czy warto w danym miejscu postawić dom. Może się okazać, że lepiej tego nie robić, gdyż są lepsze lokalizacje. Tym samym oszczędzimy sobie dużo kłopotu podczas budowy, a nawet dalszego życia w tym miejscu. Gleba może się od siebie znacznie różnić, a geolog musi odróżnić tą dobrą do budowania domu, od tej złej, na której nie warto kopać fundamentu.