Doświadczenie w zawodzie jest nie do przecenienia

Każdy człowiek na początku swojej drogi zawodowej, się uczy. Choćby już miał dyplom, jednak jego doświadczenie jest na tyle małe, że wciąż może potrzebować jakiegoś nadzoru, nauczyciela, przełożonego, czy zwykłego majstra. Nauka teoretyczna, a nauka praktyczna – to przysłowiowy „kosmos”. Pomiędzy nimi jest doświadczenie.

Gdzie zdobywa się doświadczenie w zawodzie?

doświadczony dentysta z ToruniaWszystko zależy od tego, jaki to jest zawód. Przy nauce teoretycznej (każdego zawodu) są także organizowane tzw. praktyki i właśnie wtedy dany uczeń może naocznie przekonać się, jak jego uczony zawód tak naprawdę wygląda. Najczęściej praktyki zawodowe prowadzone są pod okiem nauczycieli praktycznych. Czyli – dla uproszczenia – dentysta, uczy dentystę, ale już hydraulik wcale nie musi uczyć hydraulika. Zależność może polegać na tzw. przystosowaniu zawodowym. I tak się dzieje w każdym mieście. Np. doświadczony dentysta z Torunia, (oprócz praktyki zawodowej) może także uczyć studentów medycyny w szpitalu i często tak się dzieje. Natomiast praktykujący hydraulik może nie mieć na to czasu, ani ochoty. Choć pewnie w szkołach takowi pracują. Doświadczenie w zawodzie to bardzo ważna rzecz, ponieważ (jak wspomnieliśmy wyżej) teoria, a praktyka to dwie różne sprawy. I tak się dzieje w każdym zawodzie. Niemniej jeśli chodzi o zawody medyczne, tutaj praktyka i zdobywanie doświadczenia może ratować ludzkie życie, lub je unicestwiać. Nikt nie chciałby się znaleźć w rękach nie doświadczonego fachowca – szczególnie lekarza.

Działy medycyny są bardzo wymagające. Większość ludzi uważa stomatologię, jako dział medycyny mniej ważny od innych. Być może dlatego, że przecież nikt nie umiera od zepsutych zębów. Z drugiej strony można by się bardzo zdziwić, gdybyśmy się dowiedzieli ile i co, jest zależne od zdrowych zębów.