Dofinansowania na fotowoltaikę

Energia słoneczna to obszar, w którym widzimy coraz większe zainteresowanie instytucji i organów państwowych. Strona publiczna bardzo chętnie wspiera bowiem zakup sprzętu korzystającego z odnawialnych źródeł energii.

Fotowoltaika i odnawialna energia

fotowoltaikaDzieje się tak przede wszystkim ze względu na fakt, że cały czas mamy dostęp do funduszy unijnych, które skupiają się na pobudzaniu pewnych inwestycji. Dobrym przykładem może być właśnie fotowoltaika korzystająca z energii słonecznej i produkująca czystą i tanią w dłuższej perspektywie czasu energię. Przeglądając programy samorządowe i ogólnonarodowe możemy natrafić na informacje związane z dotacjami na moduły fotowoltaiczne oraz inne elementy instalacji solarnych. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że ogniwa fotowoltaiczne to nie jedyny komponent, chociaż trzeba przyznać, że bez ogniw panele fotowoltaiczne nie mogłyby działać. Trzeba jednak w rozsądny sposób podchodzić do zakupu, nawet jeżeli możemy skorzystać z dofinansowania. Pamiętajmy o tym, że dotacje z unii europejskiej mają charakter uzupełniający i konieczny będzie również nasz własny wkład kapitałowy. Jeżeli zakupione ogniwa fotowoltaiczne nie będą spełniać warunków danego programu to nie otrzymamy dofinansowania, dlatego warto dokładnie zapoznać się z warunkami. Bardzo często dofinansowania z funduszy strukturalnych są obwarowane licznymi obostrzeniami i ograniczeniami. Dotyczy to najczęściej grupy docelowej, typu nabywanych urządzeń oraz lokalizacji geograficznej.

Czasami możemy również przekroczyć termin składania wniosków, a to w sposób ostateczny eliminuje nas z grona beneficjentów. Zazwyczaj tego rodzaju programy cieszą się sporym zainteresowaniem w rejonie dużych miast jak Szczecin i inne większe miejscowości.