Automatyzacja i programowanie PLC w przemyśle

 

Programowalny kontroler logiczny to urządzenie, które użytkownik może zaprogramować, aby wykonać serię lub sekwencję zdarzeń. Zdarzenia te są wyzwalane przez bodźce (zwane wejściami) odbierane przez programowalny sterownik logiczny.

Inteligentna produkcja dzięki sterownikom PLC

programowanie PLC w przemyśleJak można sobie wyobrazić w świecie komputerów, mają swój własny język. Ten język służy do wykonywania czynności jaką jest programowanie PLC w przemyśle. Programowalne sterowniki logiczne pojawiły się jako zamiennik automatycznych systemów sterowania, które wykorzystywały dziesiątki i setki przekaźników z twardym przewodem, sterowanych silnikiem zegarowych. Sterowniki logiczne po raz pierwszy zastosowane zostały w przemyśle motoryzacyjnym, co umożliwiło zmianę oprogramowania w celu zastąpienia pracochłonnego ponownego okablowania paneli kontrolnych po wprowadzeniu nowego modelu produkcji. Sterowniki plc jedynym sposobem na kontrolowanie maszyn. Przekaźniki działają, wykorzystując cewkę, która pod napięciem wytwarza siłę magnetyczną, aby skutecznie pociągnąć przełącznik do pozycji włączenia lub wyłączenia. Gdy przekaźnik zostanie odłączony od zasilania, przełącznik zwalnia i przywraca urządzenie do standardowej pozycji. Programowalne sterowniki logiczne, lub częściej określane jako sterowniki PLC, to wytrzymałe komputery cyfrowe przystosowane do sterowania procesami produkcyjnymi. System kontroli logicznej kontroluje wszystkie wejścia i wyjścia systemu, a kontroler integruje się z urządzeniami, aby skuteczniej kontrolować i monitorować linię produkcyjną.

Pobierają one dane z czujników, przełączników i innych zintegrowanych części linii produkcyjnej, a następnie sterują wyjściami, w celu zautomatyzowania procesu tworzenia produktu. Program można testować, zatwierdzać i korygować, oszczędzając bardzo cenny czas.